Fond poistenie

PZP komunálna

PZP Komunálna poisťovňa

Komunálna poisťovňa vznikla hneď po vzniku samostatného štátu Slovenskej republiky. V súčasnosti je členom skupiny Vienna Insurance Group, predtým sa ešte však zlúčila aj s poisťovňou Kontinuita. Komunálna ponúka životné poistenie, ale aj neživotné poistenie, ktorého súčasťou je aj povinné zmluvné poistenie pre motorové vozidlá PZP. Platby za PZP môžete mať rozdelné na štvrťroky, polrok alebo ju môžete uhradiť ročne. Väčšina poisťovní ponúka pri úhrade ročne bonus. Na webe https://www.poistit.sk/ sa uvádza, že Komunálna poisťovňa ponúka 2 varianty PZP a to Garant plus a Eurogarant plus. Rozdiel je v krytí škôd spôsobených na majetku kde je pri druhom balíku krytie 2 milióny eur.

Taktiež ponúka pripoistenia k PZP, ktoré sú bezplatné teda v cene. A to pripoistenie na živelnú udalosť – stromy, sneh, pôda, skaly, búrky…, úrazové pripoistenie pre vodiča a celú posádku a pripoistenie batožiny. Asistenčné služby sú taktiež súčasťou základného balíka. V základnom balíku sa kryje 1500€ ročne. Komunálna však ponúka aj drahší balík, ktorý kryje poistné udalosti do vyšších súm a to 7200 eur ročne. V Komunálnej si nájdu bonusy ZŤP motoristi, alebo vlastníci historického vozidla.

Výpoveď PZP Komunálna poisťovňa

Ak chcete zaslať výpoveď PZP musí to byť doporučene a zaslané na adresu Štefánikova 17, 811 05 Bratislava, alebo ju osobne doručíte do pobočky poisťovne vo Vašom meste.

PZP a motorka

Jar je tu a s ňou aj motorkári na cestách. Začínajúce teplo láka na cesty čoraz viac milovníkov dvojkolesových strojov. Niektorí považujú jazdu na motorke za relax, iní zase za rýchlenie ich prepravy, keďže motocyklom sa dokážu vyhnúť mestským zápcham. Nehody auta s motorkou sú však fatálne a končia tragicky. Vlani nehoda na motorke ukončila životnú púť 22 jazdcom. Tohto roku umreli zatiaľ traja. Pre vodičov prilieb a motoriek by mala byť prilba a ochranné oblečenie samozrejmosťou.

 

Podľa štatistík poisťovne UNIQA býva najčastejším dôvodom stretu motorkára s autom práve prekročenie rýchlosti motorkárov. Samozrejme veľkú časť zapríčinených nehôd ma na svedomí nepozornosť vodičov automobilov a práve to, že si motorkárov jednoducho nevšimnú.

Rady pre motorkárov

  • maximálna povolená rýchlosť platí aj pre motorky
  • ak vletíte do zákruty príliš veľkou rýchlosťou môžete sa jednoducho dostať do protismeru a skončiť pod kolesami oprotiidúceho auta
  • na jar bývajú mokré cesty a chladné cesty to znamená oveľa nižšiu priľnavosť pneumatík ako za pekného slnečného letného počasia
  • v noci a za zníženej viditeľnosti používajte reflexné prvky – vidieť a byť videný
  • buďte predvídavý a všímajte si či vás vodič auta spozoroval
  • dodržiavajte bezpečný odstup

Bez uzavretého PZP na motorku ani nesadajte

 

PZP musíte mať zo zákona uzavreté. Zvážiť by ste mali aj havarijné poistenie. Ak nebudete mať uzatvorené PZP a spôsobíte nehodu, budete musieť škody na majetku a na zdraví hradiť zo svojho vlastného vrecka. PZP si môžete jednoducho porovnať online cez kalkulačku a nájsť si tak najvýhodnejšiu a najlacnejšiu ponuku.