Fond poistenie

Ako sa starat o autobateriu

Ako sa starať o baterku v aute

Zimné obdobie je najviac náročné na preverenie batérie. Chladné štarty v mínusových teplotách dokážu znížiť kapacitu batérie až o 70%. Ako predísť používaniu štartovacích káblov. Prichádzate počas zimných dní k auta a už zdiaľky tušíte, že niečo nie je v poriadku. Centrál nezablikal. To je prvý znak vybitej baterky. Akumulátor však nemusí byť vybitý až na toľko, aby neotvoril centrál. Môžete sa dostať do auta a zopnúť kľúč v štartovacej skrinke. Buď sa motor bude točiť iba veľmi lenivo alebo budete iba počuť cvakať štartér. Čo teraz?

Štartovacie káble

Voľte radšej drahšie a kvalitnejšie káble s väčším prierezom. K naštartovaniu Vám treba ďalšie auto. Káble prepojte medzi kladnými a zápornými pólmi oboch batérii a naštartujte. Ak je alternátor v poriadku dokáže spätne dobiť baterku. Vo väčšine prípadov však akumulátor doslúžil a je potreba zakúpiť nový. Prevenciou sú pravidelné dlhšie jazdy a vypnutie start stop tak aby sa batéria dokázala nabiť.

Asistenčné služby

Ak nie ste veľmi technický typ a chcete mať stopercentnú istotu, že v prípade poruchy batérie alebo inej poruchy máte pomoc na dosah, je tu veľmi jednoduché riešenie. Stačí si k PZP priplatiť asistenčné služby, ktoré okrem iného pokrývajú aj pomoc pri vybití batérie. Taktiež ich môžete využiť pri trafení výtlku, nehode, defektu, stretu so zverou a podobne.

Viac info o akumulátoroch s rebríčkom najlepšie hodnotených sa dozviete v článku: Autobatérie